Великдень

FB_IMG_1744364364047.jpg

Добрий вечір!
Великдень.
Цей день прийнято наповнювати світлими думками, добрими справами та радісними привітаннями.

Про Великдень знають навіть найменші українці.
Проте є певні цікаві факти про це свято, які ви могли раніше не знати.
Зазвичай дати святкування Великодня у католиків та християн східного обряду не збігаються, хоча деколи свято припадає на один день. Пояснити це досить просто: коли в XVI столітті запровадили календарну реформу, православні християни почали використовувати юліанський календар для літочислення, а католики – григоріанський. Великдень завжди святкується в першу неділю після першої повні, яка приходить після весняного рівнодення.
Звідки з’явився звичай розфарбовувати яйця?
Такий звичай є не лише в українців, практично всі європейські народи розфарбовують яйця до Великодня. Але тільки у нас яйцям притаманні українські народні орнаменти. Перше пасхальне яйце, згідно з церковною легендою, Марія Магдалена принесла римському імператору Тиберію. Коли вона вперше прийшла до нього та розповіла про воскресіння Христа, він вигукнув, що це неможливо так само, як і червоне яйце. В той же момент звичайне куряче яйце, яке імператор тримав у руці, почервоніло.

В чому різниця між крашанками і писанками?
В Україні існує дві категорії фарбованих яєць: крашанки і писанки. Яка між ними різниця?

Писанки розфарбовують за допомогою бджолиного воску та фарбами. Це сирі яйця, з яких після фарбування витягують середину. Їх дарують одне одному.

Крашанки – круто зварені яйця, зафарбовані найчастіше в один колір без візерунків.
10 цікавих фактів про Великдень
Звичай дарувати одне одному фарбовані яйця (крашанки) був придуманий не християнами, а прийшов до нас зі Стародавнього Єгипту та Персії.

Найвідоміші великодні яйця були створені Петером Карлом Фаберже 1883 року.

В Україні 2009 року було виготовлено найбільше шоколадне яйце на Великдень – його висота була 1 метр, а вага становила 30 кг.

Найбільше великоднє яйце в світі знаходиться в Канаді (Вегревілль, Альберта) – його довжина 8 метрів, а вага близько 2 тонн.

Паски печуть у Великий четвер, саме тоді фарбують яйця.

Англійською Великдень називається Easter – ця назва походить від імені англо-саксонської богині зорі Eostre.

Близько 76% католиків починають їсти великодніх шоколадних зайчиків з вух.

В Болгарії перед Великоднем роблять велику кількість глиняних горщиків, які потім в день Світлого Божого Воскресіння скидають з верхніх поверхів своїх будинків – це вважається символом перемоги добра над злом.

В багатьох європейських країнах ще одним образом Великодня є ягня – тому часто на тематичних листівках зображують цю тварину поруч із хрестом та написом «Agnus Dei», що означає «Агнець Божий».

Раніше у християн існувала традиція забирати собі додому свічки з благословенним вогнем, щоб потім від нього розтопити домашнє вогнище та засвітити лампи.



0
0
0.000
0 comments